ÖZEL EĞİTİMİN ÇOCUK GELİŞİMİNDEKİ ÖNEMİ YAZIMIZ EVERYDAY ME' DE

ÖZEL EĞİTİMİN ÇOCUK GELİŞİMİNDEKİ ÖNEMİ YAZIMIZ EVERYDAY ME' DE

Özel Eğitimin Çocuk Gelişimindeki Önemi

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde herhangi bir şekilde gelişimsel sorunu bulunan çocuklar için erken eğitim çok önemlidir. Çocuklar, erken eğitim sayesinde yaşıtlarına yaklaşabilirler. Çocuklar yararına çalışan meslek alanlarıyla akademik ve kurumsal bağları güçlendirmek, eğitim ve hizmete yönelik işbirliği olanakları yaratmak sağlık sisteminde önemli ve kapsamlı bir model oluşturur. Çocuğun gelişimini için çocuk psikiyatrisi, çocuk psikoloğu, çocuk gelişimi uzmanı, psikolojik danışman, sosyolog, sosyal hizmet uzmanı, dil terapisti, fizyoterapist gibi meslek gruplarından uzmanlarla çalışılmaktadır. Böylece çocuğun yaşadığı sorunları aşmasına yardım edilmektedir.

0-3 ve 3-6 yaşlarında beyin elastikiyetinin çok yüksek olması, bu yaştaki çocukların desteklenmesi ve yaşıtlarıyla arasındaki farkı kapaması için yararlı ve etkilidir. Devlet tarafından sağlanan olanaklarla özel eğitim desteği verilmektedir. Bu destekten yararlanabilmek için yapılması gerekenler hakkında rehberlik araştırma merkezleri, rehabilitasyon merkezleri ve devlet hastaneleri ailelere rehberlik etmektedir.

Bu hizmetlerle birlikte alınan sonuçlar değerlendirildiğinde ne kadar olumlu ve şaşırtıcı sonuçlar ortaya konulduğu gözlemlenebilmektedir. Örnek bir olgu üzerinden inceleyelim: Ankara'da iki çocuğu olan bir aile, 3 yaşındaki oğullarının konuşmada gecikmesi nedeniyle bir hastanenin çocuk psikiyatrisi birimine başvurur. Söyleyebildiği sözcük sayısı oldukça sınırlı olan ve diğer isteklerini de hareketlerle anlatmaya çalışan çocuk, yapılan gerekli incelemeler sonucunda kısa sürede tedaviye yönlendirilir. Çocuğun sıkıntıları kısa sürede hayatından çıkar, ailesi de rahatlar. Bu ve buna benzer pek çok problem, zamanında fark edilip eğitim aşamasına yönlendirilerek çözümlenir.

Bazı aileler, eğitim raporu almaktan çekinir. Oysa çocuğumuza eğitim ve terapi ile yardım etmediğimiz zaman onun yaşayacağı zorluklar ilerisi için ruhsal ve gelişimsel süreçte kalıcı hasarlar ve psikolojik izler bırakabilir.

Kaynak: İlk Üç Yaşta Gelişimsel Sorunu Olan Cocuklar İçin Üç Sorun Üç Çözüm, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Özel Eğitim Dergisi, 2005)

 

Everyday Me
Özel Eğitimin Çocuk Gelişimindeki Önemi

Uzm. Psikolog Burçin DEMİRKAN TRT ANA HABER

Uzm. Psikolog Burçin DEMİRKAN TRT ANA HABER ''Çocukların ekran kullanımı''

Uzm.Psikolog Burçin DEMİRKAN kendi ofisinde ağırladığı TRT ANA HABER canlı yayınında '' Çocukların ekran karşısında kalma sürelerinin ...

ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIR MI?

ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIR MI?

Eylül  2018! OKULA BAŞLAMADAN DEĞERLENDİRİLECEK DÖRT KOCA AY VAR. HAYDİ MİNİK YÜREKLERİ AYDINLATALIM! Okula başlamaya aday ...

ÖZEL EĞİTİMİN ÇOCUK GELİŞİMİNDEKİ ÖNEMİ YAZIMIZ EVERYDAY ME

ÖZEL EĞİTİMİN ÇOCUK GELİŞİMİNDEKİ ÖNEMİ YAZIMIZ EVERYDAY ME' DE

Özel Eğitimin Çocuk Gelişimindeki Önemi Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde herhangi bir şekilde gelişimsel sorunu bulunan çocuklar ...