ÇOCUK PSİKOLOĞU KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

ÇOCUK PSİKOLOĞU KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

ÇOCUK PSİKOLOĞU KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

Çocuk psikolojisi uzmanları çocuğunuzun kişilik gelişimi, çevresel etkenler, fiziksel ve bilişsel gelişimi, cinsel gelişimi gibi konularda danışmanlık yapmaktadır. Bu alandaki uzmanlar, çocuğun gelişimi ve gelişim döneminde karşı karşıya kaldığı veya kalacağı problemlerde çocuklara danışmanlık yapabilmektedir. Çocuk ve ergen psikologları; anne-baba ve gerekli durumlarda okul ile iş birliği içerisinde çocuk ve gençler ile çalışır.

Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde çözümlenemeyen psikolojik sorunların ihmal edilmesi yetişkinlikte birçok problemin kaynağı olabilmektedir.

Çocuk ve ergen psikologları çocuğun yaşına uygun iletişimi, oyunları, oyuncakları, hikâyeleri, resimleri ve çocuk ile arasındaki terapötik ilişkiyi kullanarak çocuğun duygularını ve problemlerini çözmeyi ve bu problemlere ilişkin başa çıkma stratejilerini aşılamayı hedefler.

Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, terapist ve çocuk, ergen ya da aile arasında geçen terapötik görüşmeyi ve etkileşimi içeren bir psikolojik tedavi biçimidir. Çocuk/Genç ve ailelerin problemlerini anlamalarına ve çözmelerine, problemli davranışı değiştirmelerine ve hayatlarında olumlu değişiklikler yapmalarına yardımcı olur.

Gelişimsel dönemlerle ilgili çocuk psikoloğundan yardım almak isteyen aileler;

Bebeklik dönemi sorunları: Anne bebek ilişkisi, kolik, yeme problemleri, anneden ayrılma sıkıntısı, bakıcı ile ilişkiler.

Okul öncesi dönem: Büyüme döneminin getirdiği zorluklar, iki buçuk yaş krizi, tuvalet eğitimi, yeme bozuklukları.

Okul dönemi: Öğrenme dikkat ve algı ile ilgili zorluklar, arkadaşlık ilişkileri, sosyal beceriler.

Ergenlik: Ergen - ebeveyn çatışmaları, kimlik arayışı, arkadaşlık ilişkileri gibi alanlarda bilgi alabilirler.

Psikoterapi süreci karmaşık ve zengin bir şekilde ilerleyen, çocuk ve ergenlerin problemlerini azaltan, onlara iç görü kazandıran ve hayat kalitelerini, işlevselliklerini arttıran uzun bir süreçtir.

 

 

 

 

 

 

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik   Dünyayı etkisi altına alan COVID-19’un yankıları ailelerimizde de görülmektedir. Çoğu ebeveyn ...

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi  COVID-19’un ülkemize yayılmasıyla hayatlarımızda bir takım değişiklikler yaşandı. ...

KEKEMELİĞİN DUYGUSAL SEBEPLERİ

KEKEMELİĞİN DUYGUSAL SEBEPLERİ

KEKEMELİĞİN DUYGUSAL SEBEPLERİ        Kekemeliğin sebebi kesin bir şekilde bilinmemekle birlikte farklı nedenleri olduğu ...