DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

 

DEHB’ nin temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, çocuğun engellemeye yönelik denetim eksikliği nedeniyle bilişte ya da davranışlarda ortaya çıkan ataklık ve huzursuzluktur. Aşırı hareketlilik ve dürtüsellik kavramları ile tanımlanmaktadır.

Çocuklukta ve ergenlikte karşımıza çıkan en büyük problemlerden bir tanesi maalesef ki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitedir. Bu problem, öğrencilerin okuldaki davranışlarını ve okul başarılarını, akranlarıyla sağlıklı ilişkiler kurmasını olumsuz yönde etkiler.

Hiç yerinde durmuyor… kıpır kıpır… Dersten çabuk sıkılıyor . Çok zeki ve hareketli diye tabir edilen çocukların birçoğunda hiperaktivite düşünülebileceği gibi sakin görünen veya bazı ortamlarda normal davranışlar sergileyen çocuklarda da hiperaktivite görülebilir.

Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı tanısına ailelerin farklı tepkiler verdiği görülür.. Aslında önemli olan ne olursa olsun çocuğu olduğu gibi kabul ederek onun için en iyi olanı yapmaktır.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin önemli bir sebebe ya da sonuca dönüşmemesi için bunu iyi bilmek ve onun için gerekli yardıma  yönlendirmek önemlidir. 

Bizler biliyoruz ki zamanında çözümlenebilecek problemleri idare etmek veya ertelemek çocuklarımızın faydasına olmadığı gibi bazı problemlerin kök salmasına da sebep olabilir. Bu durumda zamanında müdahale ve yönlendirme yapılmadığı için çocuklarının psiko-sosyal açıdan ve akademik açıdan geleceklerine olumsuz tesirde bulunmaktadır. Önceden fark edilerek başarı ile yönlendirilmiş kişilerin gelecekteki olumlu gidişatı ve bunun sonucunda hayattaki başarıları aile ve toplum için önemlidir.

 

 

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

  DEHB’ nin temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, çocuğun engellemeye yönelik denetim eksikliği ...

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik   Dünyayı etkisi altına alan COVID-19’un yankıları ailelerimizde de görülmektedir. Çoğu ebeveyn ...

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi  COVID-19’un ülkemize yayılmasıyla hayatlarımızda bir takım değişiklikler yaşandı. ...