SOMATİZASYON (BEDENSELLEŞTİRME) BOZUKLUĞU VE DUYGUSAL CHECK-UP

SOMATİZASYON (BEDENSELLEŞTİRME) BOZUKLUĞU VE  DUYGUSAL CHECK-UP

SOMATİZASYON (BEDENSELLEŞTİRME) BOZUKLUĞU VE  DUYGUSAL CHECK-UP

 

Mesleki deneyimlerim gösterdi ki, her hücrenin bir ruhu var. Eğer insanlar negatif duygulanım içerisinde olurlarsa bu durum bedenlerinde ya da ruhlarında bir rahatsızlığa yol açıyor.  Ağır negatif duygulanım bedensel organlara yansıdığında somatizasyon (bedenselleştirme) dediğimiz bozukluk ortaya çıkıyor. Örneğin, evliliğinde mutsuz olan bir kişi, birlikte olduğu insanın pasif agresif baskılarına ya da fiziki öfkesine bir süre katlandıktan sonra duygularını göstermek yerine bastırmaya ve saklamaya başlıyor. Bu bastırma kişide ağır olumsuz duygulanım oluşturuyor ve tıbben açıklanamayan fiziksel sorunları ortaya çıkmaya başlıyor. Bazen de tıp, oluşan fiziksel sorunu açıklasa da sadece semptomlara ( baş ağrısı, mide ağrı, bel fıtığı vb.) odaklanıyor ve bir sorun bittikten sonra bir diğeri gün yüzüne çıkıyor.  Biz bu semptomların gerçekten olduğunu ve hissedildiğini kabul ediyoruz fakat bunlara sebebiyet veren unsurların duygusal kökenli olabileceğini de göz önünde bulunduruyoruz.

Duygusal kökenli olan semptomlara psikoterapi ve danışmanlık süreçleri ile müdahale edilmediği takdirde, verilen ilaçlar ağrının ancak geçici bir süre geçmesini sağlayabilir. Bu durum ancak ağrıya sebep olan duygu üzerinde çalışılmasıyla tamamen giderilebilir.

Alerji için de aynı tabloyu görürüz. Yetişkin ve çocuklarda alerjiye sebep olan duyguları incelediğimizde aslında alerjinin de duygusal problemlerden kaynaklanan ve çözümü olan bir rahatsızlık olduğunu biliyoruz. Bunun yanında, kalp rahatsızlıklarının birçoğunun strese bağlı olduğunu da yapılan çalışmalar sayesinde öğrenmiş oluyoruz.  

Bebek sahibi olma sürecinde gıdaların önemini belirten ve gıdaların emilimini sağlayan ikinci bağırsağımızın adeta ikinci beyin olarak adlandırıldığı yayınlar vardır. Aynı zamanda çocuk sahibi olmakla ilgili duygu durumlarındaki karışıklık da bebek sahibi olmayı engelleyen faktörlerden biridir. Çiftlerden biri çocuk sahibi olmak ister biri istemezse çocuk sahibi olabilmek için gerekli olan süreçlerde aksamalar gerçekleşebiliyor. Ardından tüp bebek tedavileri devreye giriyor; uzun, yıpratıcı ve pahalı tedavi süreçleri yaşanıyor. Burada kişilerin anne ve baba olmakla ilgili heyecanı ‘ya olmazsa’ kaygısıyla karışabiliyor. Bu durum her şey net olsa bile bebeğin tutmasına, anne rahminde büyümesine bilinç dışı engel olabiliyor. Tedavi olumsuz sonuçlandığında da yeni tedavinin sürdürülebilmesi açısından psikolojik destek tedavinin başarısını arttırabildiğini, artık birçok tüp bebek uzmanınca da kabul görmektedir.

Sağlık sorununuz migren, sedef, alerji, kalp çarpıntısı, bel fıtığı, bayılma, mide ağrısı, reflü , kulak ağrısı, nedeni bilinmeyen kısırlık , MS, kanser vb bir çok durum olabilir. Tıbbi destek alırken DUYGUSAL CHECK-UP yaptırmaya ne dersiniz ?

 

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

  DEHB’ nin temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, çocuğun engellemeye yönelik denetim eksikliği ...

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik

COVID-19 Döneminde Ebeveynlik   Dünyayı etkisi altına alan COVID-19’un yankıları ailelerimizde de görülmektedir. Çoğu ebeveyn ...

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi

Çocuklarımızla Evde Pandemi Dönemi  COVID-19’un ülkemize yayılmasıyla hayatlarımızda bir takım değişiklikler yaşandı. ...