Çocuğumuz Okula Hazır mı?

Çocuğumuz Okula Hazır mı?

Çocuğumuz Okula Hazır mı?  
Uzm. Psikolog Burçin DEMİRKAN

Eylül  2018!
OKULA BAŞLAMADAN DEĞERLENDİRİLECEK DÖRT KOCA AY VAR.

HAYDİ MİNİK YÜREKLERİ AYDINLATALIM!

Okula başlamaya aday çocuğumuza, okul olgunluğu testi yaptıralım. Böylece minik yavrularımızın öğrenme ve dikkat süreçleri “sayı ve okuma olgunluğu” anlamında uzmanlar tarafından incelensin, buna göre yaz etkinlik planı çıkarılsın, gerekli görülürse uzmanların yönlendirmesine göre bir süre sonra tekrar bir değerlendirme yapılarak çocuğun okula gitmesine karar verilsin. Buna ek olarak çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi incelensin; geliştirilecek öneriler sunulsun. Böylece çocukların zayıf alanları güçlensin. Başarmanın keyfine vararak mutlu ve sağlıklı olmaları sağlansın.

Okul Olgunluğu Nasıl oluşur?
İlköğretim birinci sınıf, çocuğumuzun yaşamındaki önemli dönüm noktalarındandır.Çocuğumuz anaokuluna gitse de gitmese de ilköğretimde farklı bir deneyim yaşayacaktır. Okula başlayan minikler için kurallar ve gün içinde yapılan etkinlikler değişecektir. Yeni arkadaşlar ve yeni yetişkinlerle geçirilecek zaman dilimleri çoğalacaktır. Bu nedenle duygusal ve sosyal uyumla ilgili başarılması gereken görevler bir bir sıralanacaktır. Çocuğumuz programlı öğretimin gerektirdiği etkinliklere katılmaya başlayacaktır. Bu nedenle belirli bir disiplin içinde kurallara uyması, öğretmenin söylediklerini yerine getirmesi gerekecektir. Ve en önemlisi okuma-yazma, aritmetik ve benzeri konuları öğrenmek gibi görevlerle karşılaşacaktır.

İlköğretim birinci sınıfta akademik alanda başarılması beklenen önemli  ödev, okuma-yazma ve temel aritmetik becerilerini öğrenebilmektir. Çocukların okuma-yazma programının uygulandığı okullara başlamadan önce okuma ve yazmayla ilgili deneyim yaşayıp yaşamamalarının onların okuma yazma gelişimlerini ve okul başarılarını etkilediğini izlemekteyiz. Okul öncesi eğitime devam eden ve okul öncesi eğitimde uyum süreçlerini tamamlayan çocuklar birinci sınıfa başlarken daha şanslıdır.

Okula Başlamak İçin Tek Kriter Yaş Değildir
Okul olgunluğu testi çocuğun okula hazır olup olmadığını ölçer. Seneye okula başlayacak çocuklara bu aylarda okul olgunluğu testi yaparak akademik olarak güçlü ve zayıf alanlarını taramak önemlidir. Böylece çocuğunuz görsel algı, görsel dikkat, işitsel dikkat, kelime dağarcığı, kopyalama, cümle anlama, sayısal becerilerinde  yaşının “düzeyinde” olup olmadığıyla ilgili bir taramadan geçer.

Okul Olgunluğu Oluşmamışsa Önlem Alalım
Okul olgunluğu oluşmamış ise çocuğumuzun eksik alanları var demektir. Eksiklerini tamamlayarak okula gönderdiğimiz çocuğumuz başarı duygusunu özümseyecektir.  Öğrenmenin keyfine varacaktır. Yaşı geldi diye hazır oluşuna bakmadan okula götürdüğümüz çocuğumuz ise risk altında olacaktır. Eğer okula hazır değilse duygusal olarak örselenecektir. Başarısızlık duygusuyla tanışacaktır. Sonrasında ona yardım etmek için okul öncesi döneme ait eksiklerini tamamlamaya çalışsanız da sonuçlara ulaşmak baştan önlem aldığınız zamki kadar çabuk olmayacaktır.

TRT ANA HABER

TRT ANA HABER ''Çocukların Bilgisayar, Tablet, Telefon Ve Televizyon Kullanımı"

TRT ANA HABER ''Çocukların Bilgisayar, Tablet, Telefon Ve Televizyon Kullanımı"  Uzm. Psikolog Burçin DEMİRKAN Kendi çalışma ...

Çocuğumuz Okula Hazır mı?

Çocuğumuz Okula Hazır mı?

Çocuğumuz Okula Hazır mı?  Uzm. Psikolog Burçin DEMİRKAN Eylül  2018!OKULA BAŞLAMADAN DEĞERLENDİRİLECEK DÖRT KOCA AY ...

Özel Eğitimin Çocuk Gelişimindeki Önemi (Everyday Me)

Özel Eğitimin Çocuk Gelişimindeki Önemi (Everyday Me)

Özel Eğitimin Çocuk Gelişimindeki Önemi  Uzm. Psikolog Burçin DEMİRKAN Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde herhangi bir ...